• 1401/05/19 - 10:57
  • تعداد بازدید خبر : 432
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
رییس کمیته علمی کشوری کرونا خبر داد:

روند کاهشی مراجعات بیماران کرونایی به مراکز درمانی در چند روز گذشته

رییس کمیته علمی کشوری کرونا گفت: خوشبختانه چند روز است که میزان مراجعات بیماران کرونا به مراکز درمانی، روند کاهشی دارد و تعداد مراجعان سرپایی و بستری بیمارستانها، رو به کاهش است که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و دوباره به سمت روزهای صفر کرونایی برویم.

 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر سعید کریمی در گفت و گو با خبرنگار وبدا، اظهار داشت: واکسن های موجود در کاهش آمار بستری و مرگ و میر بیماران کووید19 همچنان موثر هستند اما به واکسن سازهای داخلی توصیه کرده ایم که تولید واکسن بر اساس واریانت و زیرواریانت های غالب کنونی را در دستور کار قرار دهند البته در دنیا هم تا جایی که می دانم، واکسن های جدید بر اساس زیرسویه BA.5 ساخته نشده و واکسن های ساخته شده بر اساس زیرسویه BA.1 است و این روند باید همانند ساخت واکسن آنفلوآنزا شود که هر سال بر اساس سویه های جدید ساخته می شود.
 
وی افزود: پنجره طلایی واکسیناسیون در یکی دو ماه آینده، خیلی مهم است چراکه در ماه های آینده شاهد بازگشایی مدارس و راهپیمایی عظیم زائران در ایام اربعین حسینی هستیم؛ زائران اربعین حتما واکسیناسیون خود را به ویژه اگر 6 ماه از آخرین تزریق واکسن شان گذشته، تکمیل کنند. قبل از کرونا هم در مسافرت ها، برخی بیماری ها به همراه مسافران بود اما در شرایط کرونا حتما قبل از سفر به ویژه در ایام اربعین که جمعیت میلیونی در راهپیمایی عظیم حضور دارند، واکسن نوبت یادآور تزریق شود. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: زائران اربعین حسینی با تزریق نوبت یادآور واکسن می توانند با سیستم ایمنی مقاوم به مسافرت بروند. تکمیل واکسیناسیون در کودکان گروه سنی بالاتر از 5 سال خیلی مهم است چراکه می توانند ناقل بیماری در خانواده باشند. نوبت یادآور واکسن برای گروه سنی 12 تا 18 سال و صرفا برای افرادی که ضعف سیستم ایمنی و بیماری زمینه ای دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، انجام می شود اما برای جمعیت عموم کمتر از 18 سال، فعلا توصیه ای برای تزریق نوبت یادآور نداریم. 
 
دکتر کریمی گفت: در هفتاد و پنجمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، در مورد داروهای مورد استفاده برای بیماری کرونا، داروهای جدید و اثربخشی آنها باتوجه به تغییر شرایط و جهش های متعدد در سویه امیکرون، بحث های مفصلی شد. در حال حاضر باتوجه به واکسیناسیون گسترده و شرایط موجود، کمیته علمی برای ورود داروهای جدید کرونا، به جمع بندی نرسید؛ موثر بودن داروهای جدید در درمان کرونا، مورد تایید کمیته علمی کشوری کرونا قرار نگرفت.
 

وی افزود: بررسی های بیشتر در مورد داروهای جدید در کشور در حال انجام است اما باتوجه به واکسیناسیون گسترده و شرایط جدید کرونا، تا کنون مدارک و مستندات متقنی برای اثبات اثربخشی مناسب و ورود داروهای جدید به پروتکل درمانی کشور، به کمیته علمی کشوری کرونا ارائه نشده است. /ص

  • گروه خبری : اخبار اختصاصی,اطلاعیه,رویداد
  • کد خبر : 91584

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 1401/05/19 10:57