• 1400/08/13 - 10:47
  • تعداد بازدید خبر : 1401
  • زمان مطالعه: 1 دقیقه
رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد؛

اختصاص 800 هزار دز واکسن آنفلوآنزا به دانشگاههای علوم پزشکی کشور

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون 800 هزار دز واکسن آنفلوآنزا در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی کشور قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و به نقل از وبدا، دکتر حمیدرضا نجاری گفت: این میزان واکسن برای توزیع و پوشش گروه های پرخطر شامل کارکنان سیستم بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار این دانشگاه ها قرار گرفته و زمان تزریق آن ها نیز تا انتهای فصل سرماست.
 
وی افزود: در سال 99 باتوجه به پاندمی کرونا و رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و استفاده عمومی از محلول های شستشوی دست ها موارد قابل توجهی از آنفلوآنزای فصلی گزارش نشد.


نجاری ادامه داد: در حال حاضر ضمن ابلاغ توصیه های لازم برای مراقبت از بیماری به دانشگاه ها بروز قابل ملاحظه آنفلوآنزای فصلی گزارش نشده است ولی با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی در جمعیت عمومی، احتمال شیوع آنفلوآنزای فصلی دور از انتظار نیست .

رییس اداره مراقبت بیان داشت: چالش اصلی در ابتلای به آنفلوآنزا ایجاد عوارض و افزایش احتمال مرگ و میر در افراد پرخطر شامل اطفال زیر 5 سال یا افراد مسن بالای 65 سال و ساکنین مراکز مراقبت اعم از خانه سالمندان، بهزیستی و مانند آن است.

نجاری اضافه کرد: دو نوع آنفلوآنزاو B عامل ایجاد بیماری در انسان هستند که عمدتا از طریق قطرات تنفسی، آلودگی دست ها و یا وسایل آلوده منتقل می شوند. لذا بهترین راهنمایی پیشگیری از ابتلا در جمعیت عمومی رعایت فاصله در صورت وجود علائم و شستن دست هاست.

وی افزود: آنفلوآنزا یک بیماری حاد و تبدار تنفسی  است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و طیفی از علائم را ایجاد می کند که با علائم ناشی از ویروس کووید 19 همپوشانی دارد.

 نجاری ادامه داد: بنابراین در شرایط حاضر افتراق آن از ابتلا به کرونا بسیار مهم است. آنفلوآنزای 1918 اسپانیا و پاندمی حاصل از آن یک چالش بشر در قرن گذشته بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار اختصاصی,رویداد
  • کد خبر : 78914
فیروز نصیرزاده
خبرنگار

فیروز نصیرزاده

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 1400/08/13 10:47